Summer Camp Reveals Daily Schedule

Summer Camp Music Festival has released their Daily Schedule and now the tough part begins – among these 100+ bands over 4 days, who DO you see? While the  Soulshine and VIP schedules have yet to be announced, check out the schedules for each day at the Starshine Stage, Vibe Tent, Campfire Stage, Camping Stage and Red Barn. Acts in Bold are NYSMusic’s Don’t Miss artists for the 2015 installment of Summer Camp Music Festival. Buy your tickets now.

Thursday, May 21

STARSHINE STAGE
2:00 PM Chicago Funk Mafia
3:30 PM Dead Language
5:00 PM Wild Adriatic
6:30 PM Family Groove Company
8:00 PM Floodwood
9:30 PM Future Rock

VIBE TENT
1:00 PM The Dawn
2:30 PM Moontang
4:00 PM Fanny Pack
5:30 PM Hog Magundy
7:00 PM Ifdakar
8:30 PM Artifakts
11:00 PM Sun Stereo
12:30 AM KREACH
1:00 AM DJ AMPlifi
2:00 AM Positive Vibr8ions
3:00 AM Filibusta

CAMPFIRE STAGE
1:30 PM Earphorik
3:00 PM Abnormous
4:30 PM The Accidentals
6:00 PM Fox Valley Harvest
7:30 PM Yojimbe
9:00 PM The Werks
11:30 PM The Nth Power
1:30 AM The Infamous Stringdusters

CAMPING STAGE
1:00 PM Blake Gardner & The Farmers
2:30 PM Business As Usual
4:00 PM Little Pizza
5:30 PM Hyryder
7:00 PM Homestretch Ride
8:30 PM Aqueous
10:00 PM Horseshoes and Hand Grenades

RED BARN
11:00 PM Dopapod
12:45 AM Turbo Suit
2:30 AM Manic Science

© Jason Kaczorowski Photography

Friday, May 21

MOONSHINE STAGE
2:30 PM moe.
5:00 PM Keller Williams and Grateful Grass
7:00 PM Trampled By Turtles
9:00 PM Krewella
11:15 PM EOTO

SUNSHINE STAGE
1:00 PM The Infamous Stringdusters
3:45 PM Xavier Rudd & The United Nations
6:00 PM Umphrey’s McGee
7:45 PM GODBONER MEETS GENE WEEN
9:45 PM Umphrey’s McGee
12:30 AM STS9

STARSHINE STAGE
1:00 PM The Nth Power
3:00 PM Oteil Burbridge & Roosevelt Collier
5:00 PM Trigger Hippy
7:00 PM Dopapod
9:00 PM Papadosio
11:00 PM Karl Denson’s Tiny Universe

VIBE TENT
12:00 PM Mass Relay
2:00 PM Filibusta
4:00 PM Louis Futon
6:00 PM Klingande
8:00 PM Break Science
10:00 PM Manic Focus
12:00 AM Destructo
1:00 AM Brodinski
2:00 AM Tchami
3:00 AM Claude VonStroke

CAMPFIRE STAGE
12:00 PM Cirrus Minor
1:30 PM SOAP
3:00 PM Digital Tape Machine
4:30 PM Van Ghost
6:00 PM Horseshoes and Hand Grenades
7:30 PM Jakubi
9:00 PM The Main Squeeze
11:00 PM All Them Witches
12:30 AM Keller Williams
2:00 AM Trigger Hippy

CAMPING STAGE
11:00 AM Electric Orange Peel
12:30 PM Bones Jugs N Harmony
2:00 PM 28 North
3:30 PM Citizun
5:00 PM Consider the Source
6:30 PM Koa
8:00 PM Aqueous
10:00 PM Modern Measure

RED BARN
1:00 AM moe.
2:45 AM theNEWDEAL

Photographer’s Credit: © Jason Kaczorowski Photography

Saturday, May 23

MOONSHINE STAGE
2:00 PM Freeman
3:45 PM A-Trak
5:30 PM Joe Russo’s Almost Dead
7:45 PM Violent Femmes
10:00 PM moe.
12:30 AM moe.

SUNSHINE STAGE
1:00 PM Turbo Suit
3:00 PM The Floozies
4:45 PM Paul Oakenfold
6:45 PM theNEWDEAL
9:00 PM Umphrey’s McGee
11:00 PM Umphrey’s McGee

STARSHINE STAGE
12:00 PM Family Groove Company
2:00 PM Floodwood
4:00 PM Turkuaz
6:00 PM The Motet
8:00 PM Victor Wooten
10:00 PM The Werks
12:30 AM Future Rock

VIBE TENT
1:00 PM Orphic
3:00 PM NADUS
5:00 PM Milk N Cookies
7:00 PM Hermitude
9:00 PM Protohype
11:00 PM Bakermat
12:00 AM Liquid Stranger
1:00 AM Bondax
2:00 AM Kill The Noise
3:00 AM Snails

CAMPFIRE STAGE
12:30 PM Joe Hertler & The Rainbow Seekers
2:00 PM Old Shoe
3:30 PM Caravan of Thieves
5:00 PM Tauk
6:30 PM Sun Stereo
8:00 PM Judah and The Lion
10:00 PM Sinkane
12:00 AM Elliot Moss
2:00 AM Kung Fu

CAMPING STAGE
12:00 PM Go!Tsunami
1:30 PM American Babies
3:00 PM SPREAD
4:30 PM Fergus Daly Band
6:00 PM The Way Down Wanderers
7:30 PM Crow Moses
9:00 PM Indigosun

RED BARN
1:00 AM The Floozies
2:30 AM STS9

Photographer’s Credit: © Jason Kaczorowski Photography

Sunday, May 24

MOONSHINE STAGE
1:15 PM moe. with special guest Bruce Hornsby
3:30 PM Bruce Hornsby & The Noisemakers
5:30 PM Steve Miller Band
8:00 PM Cherub
10:30 PM Big Gigantic
12:30 AM moe.

SUNSHINE STAGE
1:00 PM Gaelic Storm
2:45 PM Yonder Mountain String Band
4:30 PM John Butler Trio
7:00 PM Widespread Panic
9:00 PM Widespread Panic
11:45 PM GRiZ

STARSHINE STAGE
2:00 PM Turnpike Troubadours
4:00 PM Dumpstaphunk
6:00 PM Nahko and Medicine for The People
8:00 PM Here Come The Mummies
11:00 PM Greensky Bluegrass

VIBE TENT
1:00 PM DJ McFly
3:00 PM Positive Vibr8ions
5:00 PM Gibbz
7:00 PM Wick-It The Instigator
9:00 PM Klevah
10:00 PM Haywyre
1:00 AM Black Tiger Sex Machine
2:00 AM Paper Diamond
3:00 AM Sound Remedy

CAMPFIRE STAGE
12:30 PM Edward David Anderson
2:00 PM Matthew Curry
3:30 PM Chicago Farmer
5:00 PM Brainchild
6:30 PM Pigeons Playing Ping Pong
8:00 PM Jon Wayne and the Pain
10:00 PM Earphunk
2:00 AM Twiddle

CAMPING STAGE
12:00 PM Strung Like A Horse
1:30 PM American Aquarium
3:00 PM Flaccid
4:30 PM Melk
6:00 PM Church Booty
7:30 PM The Heard
9:00 PM ProbCause

RED BARN
4:30 PM Everyone Orchestra
1:00 AM The Motet
2:30 AM Big Gigantic and Friends featuring Cherub & Griz